featured
bitcoin analiz son çeyreği

Bitcoin kritik destekten geri döndü

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

25 Haziran’da Bitfinex’teki kısa marjlı Bitcoin pozisyonlarının sayısı, 22 bin azaldı. Bu pozisyonların değeri 726 milyon dolar ediyor.

Veriler, balinaların fiyat düşüşü beklentisiyle yoğun bir şekilde kısa pozisyon aldığını doğruluyor. İşlem fiyatı 33 bin dolar civarındaydı, yani her 500 dolarlık fark, kısa pozisyon kapatılırken 11 milyon dolar kâr veya zarar ile sonuçlanacak.

Haziran başında Bitfinex’te açılan kısa marjlı pozisyonlar, 16 Haziran’da Bitcoin’in 40.400 dolara ulaşmasının ardından 65 milyon dolar zarar etti.

Coinbase’de Bitcoin fiyatı, USD (sol) ve Bitfinex’teki kısa marjlı BTC pozisyonları (sağ). Kaynak: TradingView

Marj ticareti ve vadeli işlemler arasındaki önemli bir fark, marj ticareti yapanların pozisyonlarını kapatmak için kendi Bitcoin’lerini kullanabilmesidir. Bu nedenle piyasadan satın almak yerine, yalnızca borsayı kısa pozisyonu için spot birikimini kullanabileceği yönünde bilgilendirebilir.

Bu özellik, sözleşmelerin sentetik olması nedeniyle vadeli işlem piyasasında bulunmuyor. Kısa pozisyon sahipleri, borsaya 10 Bitcoin yatırarak 360 bin dolar değerinde sözleşmeyi geri satın almaktan kurtulamıyorlar.

Bu nedenle kısa pozisyonlar, Bitfinex’in spot hacmi 25 Haziran’da 8 saatlik dönemde görülen 900 milyon doları tamamen karşılayamıyor olsa bile kapatılmış olabilir.

Spot borsaların toplam Bitcoin hacmi. Kaynak: Coinalyze

Kısa pozisyonların durumu, 35 bin doların altında pozisyon almış ayılar arasındaki huzursuzluğu ortaya koyuyor.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!