Bitcoin İşlem Ücreti
Bitcoin İşlem Ücreti

Bitcoin işlem ücretleri 8 aydır düşük seviyede

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Arcane Research’ün yeni raporuna göre, Bitcoin (BTC) işlem ücretleri Temmuz 2021’den beri düşük seviyelerde kaldı ve artacak gibi de gözükmüyor.

Ne var ki, işlem ücretinde geçen hafta küçük bir fırlama görüldü. Yukarıdaki grafiğin son ucunda görülen fırlama, mempool’da yoğunluk oluşması nedeniyle yaşandı ve günlük ortalama işlem ücreti 691 bin dolara ulaştı. Bu miktar, bir önceki salı gününe kıyasla neredeyse iki kat artışı temsil ediyor.

Yine de bu ikiye katlanma, işlem ücretlerinin düşük bir aralıkta kalması nedeniyle pek bir önem arz etmiyor.

The 7th Property adlı kitabın yazarı Eric Yakes, işlem ücretlerinin çok düşük olmasının üç ana nedenini paylaştı: Segwit’in yaygınlaşması, hash oranının yeniden dağılımı ve Lightning Network gibi layer-2 Bitcoin altyapılarının devreye girmesi.

“Haziran 2021’de Segwit işlemlerinin oranında büyük bir artış görüldü. Yüzde 50’den nihayetinde yüzde 80’e çıkan Segwit kullanımı, ağın işlem çıktısını artırmış olmalı.”

Yakes, Temmuz 2021’de ise Çin’in madencilik yasağı ve hash oranının yeniden dağılımı sonrası madencilik zorluğunun dip yaptığını ve yeni rekor seviyelere ulaştığını açıklamıştı. Segwit işlemlerinin sayısındaki artış ile de bir araya gelince:

“Hash oranındaki toparlanma, blokların zorluk düzeltmesinin yetişemeyeceği hızda oluşturulmasını sağladı. İşlemlerin hızlıca onaylanması, ücretleri de azalttı.”

Swan Bitcoin Baş Editörü Tomer Strolight ise bir diğer faktöre dikkat çekti:

“Günümüzde işlemleri yığınlayan büyük borsalar var. Yani yıllar öncesinde yaptığımız gibi her bir çekim işlemini tek başına gönderildiği korkunç uygulama yerine, 100 veya daha fazla çekim talebini tek bir işleme sığdırıyorlar.”

Buna ek olarak, Lightning Network’ün blockchain yoğun olduğunda yeni kanallar açabilmesi ve bunları tekrar tekrar kullanabilmesi, ağda yoğunluk oluşmasını önlüyor.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!