featured
bitcoin-sinyalleri

Bitcoin Fiyatıyla ilgili olumlu sinyaller

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

21 Şubat’ta 58 bin dolara kadar yükselip rekor kırdıktan sonra yüzde 25’i geçen bir düzeltme yaşayan ve 43 bin dolara kadar gerileyen Bitcoin (BTC), salı gününün ilk saatlerinde bir yükseliş ivmesi yakaladı ve tekrar 50 bin doların üzerine çıktı.

Zincir üstü analiz sağlayıcısı Glassnode’un kurucu ortakları Jan Happel ve Yann Allemann, 1 Mart tarihli gönderilerinde Bitcoin’in likit arz değişimini ele aldı.

Likit BTC arzının giderek azaldığını gösteren bir grafik paylaşan kurucu ortaklar, şöyle belirtti:

“Şimdiki ve 2017’deki boğa piyasası sırasında yaşanan büyük düzeltmelerdeki likit Bitcoin arzı değişimi. Ağdaki akış, fiyat ister yükselsin ister düşsün azalmaya devam ediyor. Bu durum, birikimci sayısındaki çılgınca artışı ve yatırımcıların kripto paraya olan güvenini ortaya koyuyor.”

Likit BTC arzı değişimi. Kaynak: Jan Happel ve Yann Allemann/Twitter

Bitcoin fiyatıyla ilgili olumlu sinyaller veren tek gösterge, likit arz değişimi değil. Bitcoin’in harcanan çıktı kâr oranı (SOPR) göstergesi de Eylül 2020’den beri ilk kez negatife döndü. Bu durum, yatırımcıların çoğunluğunun zararına BTC işlemi yaptığı anlamına geliyor. Analistler ise bu durumu kâr alma sürecinde sona gelindiği olarak yorumluyor.

Glassnode’un 26 Şubat tarihli verilerine göre madenciler de 27 Aralık’tan beri ilk kez BTC satmayı bıraktı ve birikim yapmaya başladı. Madencilerin yanı sıra kurumsal yatırımcılar da düzeltmeden endişelenmek yerine, bunu bir alım fırsatı olarak görüyor.

Bu kurumsal yatırımcılardan biri olan iş zekası devi MicroStrategy, 24 Şubat’ta ortalama 52 bin dolardan değeri 1 milyar doları geçen 19.452 BTC satın aldı. Şirket, dün bir kez daha dip fiyattan yararlanarak 15 milyon dolar değerinde daha BTC satın aldığını duyurdu.

Sektörün önde gelen isimlerinden, ünlü analist PlanB ise Bitcoin’in şubat ayını 45.240 dolarda kapatarak tam da kendisi tarafından geliştirilen stok akışı modeline uygun bir performans gösterdiğini düşünüyor. Analist, yıl sonu BTC fiyatı için 100 bin dolar ila 288 bin dolar arasını hedefliyor.

Son 24 saat içerisinde yüzde 3’e yakın değer kazanan Bitcoin, haber yayın saati itibarıyla 49.500 dolar civarından işlem görüyor.

Kaynak: cointelegraph

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!