Bitcoin Geniş Kapsamlı Teknik Analiz
Bitcoin Geniş Kapsamlı Teknik Analiz

Bitcoin fiyatında bir sonraki durak neresi?

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin’in düşüşe işaret eden teknik formasyonun aksine keskin bir dönüş yaşaması, yılın ikinci çeyreğinde 58 bin dolara ulaşma ihtimalini artırdı.

Bitcoin, günlük zaman çerçevesinde 27 Mart’ta yükselen üçgen formasyonundan sıyrılarak yukarı yönde harekete geçti ve uzun süredir beklenen 50 bin dolar seviyesine bir sıçrama daha kalacak kadar yaklaştı.

Bitcoin fiyatı dip mi yapıyor?

İlginçtir ki, yükselen üçgenler devam formasyonlarıdır. Yani varlığın fiyatı daralan aralıktan bir kez sıyrıldığı zaman, genellikle önceki trend yönünde ilerler.

Yükselen üçgen oluşturmadan önce düşüş trendinde olan Bitcoin, bu düşüşün daha da sürmesinden kaçındı. En büyük kripto para, bunun yerine ilk olarak formasyonun yukarı trend çizgisi olan 45 bin dolara, daha sonra ise en son 2 Ocak’ta görülen 47.700 dolara yükseldi.

Bu durum, düşüş trendi sonlarında yükselen üçgenin görüldüğü ender durumlardan biriydi. Örneğin Bitcoin, Aralık 2018-Nisan 2019 arasında benzer bir formasyon oluşturduktan sonra 3.100 dolardan 14 bin dolara keskin bir yükseliş gösterdi.

Bahsi geçen benzerlik, Bitcoin’in yine benzer bir kırılma yaşama ihtimalini artırıyor. Kripto para, böyle bir senaryoda üçgenin üst yatay trend çizgisiyle alt yükselen trend çizgisi arasındaki maksimum mesafe, yani 58 bin dolara kadar yükselebilir.

Haftalık zaman çerçevesinde hedef 69 bin dolar

Bağımsız analist “dave the wave” ise Bitcoin rallisinin 69 bin dolara kadar sürmesini bekliyor.

Haftalık düzeyde daha geniş bir yükselen üçgen formasyonunu analiz eden analist, bu analizine Bitcoin’in logaritmik destek seviyesini de dahil etti.

Diğer yandan bu durum, Bitcoin’in 69 bin doları test ettikten sonra yeniden 40 bin doların altına gerileme ihtimalini doğuruyor.

52.500 dolar neden kritik?

Bitcoin’in yükselen üçgen formasyonları son derece olumlu manzaralar sunsa da, kritik haftalık hareketli ortalamalar ve Fibonacci geri çekilme seviyeleri dikkate alındığında hala bazı riskler olduğu görülebiliyor.

Özellikle de Bitcoin’in devam eden rallisi, 100 haftalık üstel hareketli ortalamasını (EMA, siyah dalga= destek olarak tekrar tekrar test etmesinden sonra başladı.

Diğer yandan 69 bin dolar tepe ve 26 bin dolar dip olarak çizilen 0,236 Fibonacci çizgisi (36 bin dolara yakın) ise ilave destek işlevi gördü. 26 bin dolar, 200 haftalık EMA (mavi dalga) ile de denk geliyor.

Bitcoin’in gösterdiği son sekme, Kasım 2019-Ocak 2020 arasındaki fiyat hareketlerine neredeyse bire bir benziyor. BTC fiyat rallisi, o dönemde 0,618 Fib çizgisine (10.500 dolara yakın) ulaştıktan sonra yavaşlamış ve sonraki ay 200 haftalık EMA’ya doğru düzeltme yaşamıştı.

Bitcoin benzer bir hareketi 2022’de de tekrarlarsa, ilk olarak mevcut durumda 0,618 Fib çizgisinde bulunan 52.500 dolara ulaştıktan 26 bin dolara gerileyebilir. 52.500 doların kesin olarak geçilmesi ise yukarıda bahsedilen yükselen üçgen formasyonlarını tetikleyebilir.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!