featured
360x400bitcoin

Bitcoin Fiyatı İçin Bu Haftanın En Kritik Günü olacak

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin (BTC) fiyatı bugün çok sert hareketler yaşasa da haftanın en tehlikeli günü henüz gelmemiş olabilir. Bitcoin fiyatının özellikle kaldıraçlı işlemler ve opsiyon kontratları sebebiyle çok fazla oynaklık yaşadığı biliniyor ve 2,3 milyar dolarlık opsiyon sözleşmelerinin son günü yaklaştı.

Bitcoin Fiyatı İçin Kritik Tarih: 25 Aralık

Analiz firması Skew tarafından yayınlanan en güncel verilere göre, tam olarak Noel gününde tarihin en büyük Bitcoin opsiyon sözleşmesi bitişine tanıklık edeceğiz. Skew, 25 Aralık tarihinde 100.000’den fazla Bitcoin opsiyon sözleşmesinin süresinin biteceğini duyurdu. Bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla söz konusu kontratların toplam değeri 2,3 milyar dolardan fazla.

Skew, bunun devamında 1 Ocak 2021 tarihinde 11 bin 600 Bitcoin opsiyon sözleşmesinin, 8 Ocak 2021 tarihinde 5 bin 900 Bitcoin opsiyon sözleşmesinin, 29 Ocak 2021 tarihinde ise 61 bin 400 Bitcoin opsiyon sözleşmesinin süresinin biteceğini belirtti. Yani 25 Aralık tarihinde yaşanan fiyat hareketi aslın 29 Ocak 2021 tarihinde yaşanacak fiyat hareketinin bir fragmanı olabilir.

Bitcoin Opsiyon Sözleşmesi Nasıl Kullanılıyor?

Bitcoin opsiyon sözleşmesi buna yatırım yapan kullanıcının daha önceden belirtilen fiyattan kontratta yazan miktarda BTC’yi almasını veya opsiyonlarını kullanarak almamayı tercih etmesini sağlamakta. Yatırımcıların kontratta belirtilen tarihte o kadar BTC’yi satın almalarına gerek yok ve opsiyon sözleşmelerinin en büyük avantajı da tam orak bu.

100.000’den Bitcoin opsiyon sözleşmesinin büyük bir çoğunluğunun ise BTC fiyatının ucuz olduğu tarihlerde işleme alındığı tahmin ediliyor. Bundan 1 hafta öncesine dayansa bile birçok opsiyon sözleşmesinin şimdiden %20 artış yakaladığı söylenebilir. Bitcoin fiyatı son 1 haftada 20.000 dolardan 24.000 dolara yükselmiş ve bütün gözleri kripto para sektörünün üzerine çekmişti.

BTC İçin Korku Dolu Bekleyiş

Eğer iyi senaryo değil de korkulan senaryo gerçekleşirse, BTC fiyatında sert bir düşüş görülebilir. Bitcoin fiyatının kısa süre önce ciddi bir yükseliş elde etmesinden dolayı kötü senaryo pek olası gözükmese de bu sektöre her an her şey olabilir. Eğer sözleşmedeki BTC’ler Cuma günü satın alınmazsa, bunların ya aynı şekilde tutulacağı ya da piyasada satış baskısı oluşturacak şekilde satılacağı biliniyor. Böyle bir durum volatiliteyi hiç olmadığı kadar arttırabilir.

Eğer iyi senaryo gerçekleşirse daha fazla alım baskısı BTC fiyatını yukarıya taşıyabilir. 25 Aralık tarihi ise bu sebeple bütün yatırımcılar için tam bir muamma.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!