featured
fed faiz kararı ve kripto fiyatları

Bitcoin fiyatı, Fed’in faiz duyurusuna olumsuz tepki verdi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin fiyatı, Fed’in 2023 yılı için iki kez faiz artırımı planlamasının ardından kilit destek seviyesine geriledi.

Bitcoin fiyatı, Fed’in 2023 yılı için iki kez faiz artırımı planlamasının ardından Dow ve S&P 500 ile birlikte düşüş gösterdi ve kilit destek seviyesine geriledi.

Bitcoin (BTC), Fed Başkanı Jerome Powell’in zaman çizelgesine uyacağını ve 2023 yılında iki kez faiz artırımı yapacağını duyurmasıyla birlikte düşüşü hızlandırdı.

Geçtiğimiz günün ilk saatlerinde 40 bin dolara tutunamayan ve halihazırda güçsüzlük gösteren Bitcoin, gün içinde 38.300 dolara kadar geriledi. Dow ve S&P 500 endeksleri de sırasıyla yüzde 0,77 ve yüzde 0,54 düşüş gösterdi.

Kripto para piyasasının günlük performansı. Kaynak: Coin360

Fed’in faiz beklentisini yüzde 2,4’ten yüzde 3,4’e yükseltmesi, ekonomistleri enflasyon artışı konusunda endişelendirdi. Powell, mevcut durumdaki enflasyon artışını “geçici” olarak tanımlasa da, tüketici fiyatları son 13 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Analistler, yüksek enflasyonun covid sonrası ekonomik toparlanmayı etkileyecek olmasında endişe ediyor.

Bitcoin fiyatı mevcut seviyeye tutunabilir mi?

BTC/USDT paritesinin günlük grafiği. Kaynak: TradingView

Bitcoin fiyatı, 15 Haziran’da 4 saatlik grafikte yükselişe işaret eden ters baş ve omuzlar formasyonunu başarıyla tamamladı, fakat 41.350 dolardaki dirence çarptıktan sonra, 45.500 dolar hedefine ulaşamadı.

Bitcoin, 40 bin doları desteğe dönüştüremese ve bu seviyenin altına gerilese de, analistler mevcut fiyat hareketini konsolidasyon olarak görüyor. 38.300 dolar ise daha düşük destek seviyesinin test edilmesi gibi gözüküyor.

Günlük kapanışta ise BTC’nin destek görevi görmesi beklenen 20 günlük hareketli ortalaması 37 bin doların üzerinde kapatması gerekiyordu ve başarılı oldu.

Borsalara aktarılan Bitcoin sayısı. Kaynak: CryptoQuant
Madencilerin Bitcoin transferleri. Kaynak: CryptoQuant

50 günlük ve 200 günlük hareketli ortalamalar da “death cross(ölüm kesişimi)” gerçekleştirme yolunda ilerliyor. Diğer yandan her ikisi de gecikmeli göstergeler olduğundna dolayı, spot fiyat hareketini tamamen yansıtmıyorlar. Yine de hareketli ortalamalar, boğalar için güçlü direnç teşkil edebilir.

Bitcoin fiyatının 37-36 bin dolar aralığına gerilemesi, kripto paranın 35-31 bin dolara kadar düşmesiyle sonuçlanabilir.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!