featured
bitcoin kritik direnc seviyesi

Bitcoin fiyatı 2021 sonuna kadar 350 bin dolara ulaşabilir

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin, uzun süredir var olan bir fraktale göre 2021 sonuna kadar 250-350 bin dolara ulaşabilir.

İlk kez anonim analist Bit Harington tarafından tespit edilen fraktal, Bitcoin’in her bir halving (yarılanma) sonrası yükselişe geçmesinden ilham aldı. Analistler, üretilen yeni BTC sayısının yarı yarıya azaldığı yarılanma etkinliklerini yükseliş tetikleyici olaylar olarak görüyor.

Harington, Bitcoin’in 2012 ve 2016’daki ilk iki yarılanma sonrasında aşağıdaki grafikte de görülebildiği gibi direnç/destek (R/S) çizgisinden itibaren yüzde 600’den fazla değer kazandığını hatırlattı.

Söz konusu çizgi, yükseliş trendleri sırasındaki bir engeli temsil ediyordu. Yatırımcılar, başarıyla sonuçlanmadan önce bu seviyeyi geçmeyi birkaç kez denemişti. Fiyat düzeltmeye başladığında ise nihayetinde aynı çizgide dip yapmıştı.

Bitcoin, 2020–2021 yıllarında da benzer bir yükseliş yaşadı ve 4 bin doların altından 60 bin doların üzerine fırladı. Harington, 60 bin doların da yatırımcıların geçmekte zorlandığı R/S çizgisi olduğunu vurguladı.

Analist, Bitcoin’in bu seviyeyi geçerek yeniden rekor kırabileceğinin ipuçlarını verdi.

Cointelegraph Piyasalar analisti Michaël van de Poppe da Harington’ın fraktal teorisine yanıt verdi ve bu fraktalin Bitcoin fiyatını 250-350 bin dolar bandına taşıyabileceğini ileri sürdü.

Diğer yandan analist, böylesi bir yükseliş sonrası sert bir düzeltme yaşanabileceğini ve Bitcoin fiyatının Harington’ın belirttiği R/S seviyesi olan 60 bin dolara yeniden gerileyebileceğini ekledi.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!