featured
btc-tahminleri

Bitcoin fiyat hareketinin tarihsel analizi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin fiyat hareketinin tarihsel analizi, kripto paranın 306 bin dolara kadar yükselebileceğini ortaya koyuyor.

Kraken tarafından yapılan bir araştırmaya göre 2011 yılından beri Bitcoin (BTC) fiyat hareketinin analizi, kripto paranın bir sonraki pik fiyatının 75 bin dolar ila 306 bin dolar arasında olabileceğini ortaya koyuyor.

Tarihsel pik ve dip fiyatları birbirine bağlayan logaritmik büyüme eğrisinin analizi, Bitcoin fiyatının 75 bin dolara ulaşması halinde fazla yükselmiş olacağını ve mevcut boğa piyasasının sonuna gelinmiş olacağını gösteriyor.

Raporda “Önceki döngüleri baz alırsak, Bitcoin fiyatının yavaş yavaş yükselmesi ve daha sonra parabolik bir yükselişe geçerek dirence çarpması ve dördüncü boğa piyasasının bitişinin sinyallerini vermesi olası gözüküyor” diye belirtildi.

Tarihsel fiyat gerilemelerinin analizi ise çok daha cesur bir tahmin ortaya koyuyor. BTC mevcut büyüme eğrisini sürdürür ve önceki piyasa çöküşlerine benzer bir gerileme yaşarsa, bir sonraki dip fiyat 30 bin dolar civarında olabilir.

Bu dip fiyatı baz alarak, gerilemenin ölçüsüne göre bir sonraki pik fiyat hakkında da çıkarımlar yapılabilir.

Bitcoin Fiyat Endeksi: 1 Bitcoin Kaç TL

Bitcoin’in mevcut döngüde yüzde 70 gerileme yaşaması halinde, kripto paranın 30 bin dolara gerilemeden önce 102 bin dolara gerilemesi gerekiyor.

Yüzde 90 çakılması için 306 bin dolar, önceki piyasa döngülerinin ortalama geri çekilme oranı olan yüzde 86 oranında çakılması halinde ise 221 bin dolara kadar yükselmesi gerekiyor. Tüm senaryolarda Bitcoin, pik noktayı görmekten hala çok uzakta yer alıyor.

Kraken’ın araştırmasına göre mart ayı, Bitcoin için tarihsel olarak kötü bir ay oldu ve kripto para, 12 yıllık tarihinde yalnızca iki kez mart ayında getiri sağladı.

Diğer yandan raporda Bitcoin’in mevcut trendinin 2013 yılının ilk çeyreğine, yani kripto paranın tarihinin en verimli çeyreğine benzediği belirtiyor. Bu durum, mart ayının kötü geçmesine neden olan tarihsel trendin de değişebileceğinin sinyallerini veriyor olabilir.

Bitcoin, çeviri yayın saati itibarıyla art arda beş ayı pozitif getiri ile kapattı. Bu durum daha önce yalnızca 2017 yılında görülmüştü.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!