featured
eth-usd-fiyat-tutunması

Bitcoin düşerken ETH/BTC paritesi güçlü kaldı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Bitcoin fiyatı 60 bin doların altına inerken Ethereum fiyatı ona karşı güçlü durmayı başardı.

Bitcoin (BTC) fiyatı hafta sonu tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 60.000 doların üzerine çıktı. Ancak Ethereum (ETH) için aynı şey söylemek mümkün değil. Genel olarak piyasa, yükske sevyeyi gördükten sonra yeterince güç gösteremedi. Sonuç olarak BTC fiyatı, son 24 saatte yüzde 7 düştü.

Bu geri çekilme sırasında, ETH/USD paritesi de geriledi. Öte yandan ETH/BTC paritesi bir sıçrama gördü. Bitcoin’in muazzam hafta sonu kazancı gölge düşürmüş olsa da, altcoin’lerin BTC’ye karşı istikrar yakalaması da söz konusu. Ether için, bu yılın sonlarında tamamlanacak büyük bir potansiyel rallinin başlangıcı görülebilir.

Ethereum 1.900 Doların Üzerine Çıkmakta Zorlanıyor

ETH/USDT paritesine ait 4 saatlik grafik. Kaynak: TradingView

Ethereum fiyatının 13 Mart tarihinde 1.900 doları geçememesi, 2.000 dolarlık psikolojik direncin gücünü artırdı. Piyasanın geneli, 2.000 doların üzerine doğru keskin bir kırılım bekliyor ve görünen o ki bunun için biraz daha bekleyeceğiz.

1.300 dolarda gördüğü geçici dipten sonra, peşi sıra destek/direnç dönüşümü görüldü. Son destek/direnç dönüşümü 1.740 dolar seviyesinde görüldü ve 1.900 dolara doğru yükselişle bu süreç tamamlandı.

Ether fiyatı 1.740 dolar seviyesine hızlı şekilde geri döndü. Böylesi düşüş, kilit destek seviyelerinin birden çok kez başarısızlıkla sonuçlanma riskini artırdığından zayıflığın bir işareti olarak algılanır.

Diğer bir deyişle Ether fiyatı, 1.740 dolarlık alanı tutamazsa, piyasa 1.500 dolar seviyesine doğru düşüşle karşılaşabilir.

ETH/BTC Paritesi Sağlam

ETH/BTC paritesine ait günlük grafik. Kaynak: TradingView

Neyse ki boğalar için ETH/BTC paritesi, BTC fiyatındaki bu son düşüş sırasında güçlü kaldı. 0,029 ila 0,031 Satoshi bölgesinde destek bulduğu gözüküyor. Ancak bu destek bölgesi kaybedilirse, sonraki destek 0,025 ila 0,0275 Satoshi bölgesinde bulunuyor. Bu seviye, özellikle mevcut boğa piyasası döngüsünün devamı için kritik öneme sahip.

Bu arada grafik, altcoin’lerin daima yükselmediğini gösteriyor. Genellikle ağır düzeltmeler yaşanıyor ve ETH/BTC paritesi de şubat ayından bu yana düzeltme sürecinde.

ETH/BTC paritesine ait 3 günlük grafik. Kaynak: TradingView

ETH/BTC paritesinde hala yükseliş görülüyor. Genel yükseliş trendinin başladığı 2019 yazından bu yana sürekli yükselen dipler gözlendi.

Bu tür yükselişlerde konsolidasyon dönemleri de yaşanır. Ancak daha yüksek dipler görüldüğü sürece yükseliş yapısı geçerliliğini korur. Bu nedenle, daha önce bahsedilen bölgeler, yani 0,025 ila 0,0275 Satoshi arasındaki alan kritk öneme sahip.

Eth 2.0 güncelleme tarihine yaklaştığında Ether için güçlü bir hareket gerçekleşecek. Bu da ölçeklendirme sorunlarının ve yüksek işlem maliyetlerinin çözülmesine yardımcı olacak. O zamana kadar projeyi çevreleyen FUD (korku – belirsizlik – şüphe) devam edebilir.

Bununla birlikte trader’lar, olumsuz piyasa duyarlılığı zamanlarında piyasanın aşırı işlem gördüğü veya FOMO (fırsatı kaçırma korkusu) sürecinin yaşandığı zamanlar genellikle en iyi dönem olarak tanımlanır.

Ether fiyatı için olası bir senaryo

ETH/USDT paritesine ait 3 saatlik grafik. Kaynak TradingView

Ethereum için tutulması gereken kritik alanlar şu anda 1.700 ila 1.740 dolar arasında. Bu destek bölgesi savunulduğu sürece yukarıdaki direnç seviyelerinin testleri gelebilir. Bununla birlikte yukarı harekette önemli dirençler 1.830 ila 1.860 dolar arasında.

Piyasa duyarlılığının geçtiğimiz birkaç gün içinde değiştiği göz önüne alındığında, kısa vadede 1.830 ila 1.860 dolar seviyesinin kırılması pek olası görünmüyor. Direncin burada çalışacağını tahmin ediyorum. Bundan sonra Ether fiyatı 1.500 dolara doğru başka bir düzeltme hareketi ile karşı karşıya kalabilir.

Bir sonraki büyük ralli, konsolidasyon ve sıkışma dönemi tamamlandıktan sonra gerçekleşebilir. Bu süreç, Ether fiyatını 2.000 doların çok üzerine çıkaracaktır. Bununla birlikte sabır çok önemli. Yatırımcılar fiyatın zemine oturmasının zaman aldığını bilmeli.

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!