featured

Bitcoin Dominance Nedir?

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin Dominance; hakimiyet, üstünlük anlamını içermektedir. Piyasa hakimiyeti yani dominance, bir kripto paranın sahip olduğu piyasa değerini, kripto para piyasasının genel değerine oranlayarak hesaplanır.

Bitcoin Dominance Nedir?

Kripto para piyasasının, hem ilk olması hem de mevcut piyasa büyüklüğü bakımından kuşkusuz en önemlisi Bitcoin’dir. Ve Bitcoin dominance oranları %65.08 ‘tür. Şu anda 15 binden fazla altcoin yani kripto para biriminin bulunduğunu ve kripto paraların sayısı durmaksızın artmakta olduğunu söyleyebiliriz.

Kripto para piyasasında, piyasada döngüde olan dijital mal varlıklarının toplam değerine toplam piyasa değeri denilmektedir. Kısaca; Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Ripple, Stellar Lumens, Basic Attention Token, Menapay, Bilira, Avalanche ve diğer tüm kripto paraların mal varlık değerlerinin toplamıdır. Döngüde olan bu kripto yatırımlarının toplam miktarı 666 Milyar dolardır.

Kripto para piyasasının, hem ilk olması hem de mevcut piyasa büyüklüğü bakımından kuşkusuz en önemlisi Bitcoin’dir. Ve Bitcoin piyasa hakimiyeti ise %77.10 ‘tür.

Bitcoin Dominance Hesaplama Formülü

Bitcoin piyasa değeri ÷ Toplam kripto piyasa değeri = Bitcoin Dominance

Bitcoin Piyasa Hakimiyeti Neden Yükselir?

Bitcoin fiyatındaki artışlar daha çok yatırımcı çekerek işlem hacminin yükselmesine neden olurken, bununla birlikte diğer kripto paralardan daha fazla ilgi görmesi bitcoinin piyasa hakimiyetinin yükselmesindeki etmenlerden biridir.

Dominance’ın artması bitcoine para girişinin arttığını göstermektedir. Bu, iki durumda gerçekleşebilir. Piyasaya yeni giren para ile bitcoin alınmıştır ya da altcoinlerden bitcoine geçiş gerçekleşmiştir. Düşmesi durumunda da tam tersi durumun yaşandığını söyleyebiliriz.

Bitcoin’in dominance oranı arttıkça altcoinlerde bir azalış, Bitcoin’in dominance oranı azaldıkça altcoinlerde bir artış meydana gelmektedir.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!