featured

Bitcoin, Dolar, Altın hangi yatırım çok kazandırdı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Hangi yatırım aracı daha akıllıca bir hamle oldu. Sizce Bitcoin mi, altın mı, dolar mı daha çok kazandırır? Bu hafta en çok kazandıran yatırım araclarına birlikte bakalım.

21-27 Mart tarihleri arasında piyasaları inceliyor ve hangi yatırımın daha akıllıca olduğunu ortaya çıkarmaya çalışıyoruz.

Bitcoin mi, altın mı, dolar mı?

Yatırımcıların yanı sıra vatandaşların da takip ettiği altın, Bitcoin ve döviz fiyatları, her zamanki gibi gündemdekini yerini korumaya devam ediyor. Özellikle de döviz kurunda görülen artış, insanları yatırım araçlarına doğru yönlendiriyor. “Bitcoin yılın ilk aylarında bir ralli yapacak mı? Altın yükselecek mi düşecek mi? Dolardaki bu oynaklık ne zaman duracak?” gibi sorular ise en çok arananlar listesinde yer alıyor.

21-27 Mart tarihleri arasında altın ve dolar fiyatlarındaki değişimi masaya yatırıyor, Bitcoin piyasasındaki hareketleri bu varlıklarla kıyaslıyoruz. Yazıda yer alan tüm sayılar, yazının yazıldığı andaki değerlerdir.

Altın yatırımı

Ticari alandaki kullanım geçmişi MÖ. 500’lü yıllara dayanan Altın, uzun zamandır yatırımcıların güvenli limanı olma özelliğini koruyor. Altın fiyatı, hafta ortalarında 910 TL seviyelerine inse de sonraki günlerde hafiften toparlanarak 930 TL seviyelerinde seyretti.

Geçtiğimiz yıl 20 Aralık tarihinde 1100 TL seviyesini aşan Altın, yatırımcılara en fazla kazandıran yatırım araçlarından birini oluşturuyordu ancak izleyen günlerde çok büyük bir düşüşle dip seviye olan 220 TL seviyelerine fitil bırakarak tepeden alan yatırımcıları zor durumda bıraktı. Sonraki günlerde tekrardan toparlanan Altın, 2021’in son gününde tekrar 900 TL bandını test ederek yükselişine devam etmişti ve geçtiğimiz hafta ise piyasalarda 910 – 940 TL seviyelerinde işlem gördü.

21 Mart Pazartesi’den 25 Mart Cuma günü piyasaların kapandığı saate kadar Altın, Türk lirası karşısında yaklaşık yüzde 2,23 değer kazandı.

Dolar yatırımı

Dolar, geçtiğimiz yıl ilk defa 10 liranın üstüne çıktığı 17 Kasım tarihinden bu yana iki hanede kalmaya devam ediyor. Dolar, önceki ayların aksine, 2022’nin başından beri pek oynak olmayan ve 13 TL seviyelerinde seyreden bir fiyat grafiğine sahip. Birçok yatırımcı, oynak olmasını beklediği halde doların fiyatı belli bir aralıkta seyrediyor ve bu durum yatırımcıların endişelenmesine neden oluyor. Doların şimdiye kadar gördüğü 18 TL seviyesine bir daha çıkıp çıkmayacağı sorusu akılları karıştırıyor ve küçük yatırımcılar bu belirsizlikten olumsuz etkileniyor.

Dolar, çıktığı 18,4 TL seviyesinden sonra açıklanan döviz planı nedeniyle ciddi derecede düşüş gösterdi. Uzun zamandır 13 TL seviyesinde işlem gören dolar, Şubat ayında yaklaşık 14,5 TL seviyesine sıçramasının ardından tekrardan 13 TL seviyesine geri çekildi. Yukarı yönlü hafif güçlü sayılan bir yükseliş gösteren dolar bu haftaya 14,8 TL seviyesiyle girdi ve hafta içinde küçük oynamalar yapsa da sonunda haftayı bu seviyeyle kapattı. Yazının yazıldığı tarih itibariyle 1 dolar 14,84 TL ile piyasalarda işlem görüyor.

Bu hafta başından itibaren hafta kapanışına kadar dolar, Türk lirası karşısında tam olarak yüzde 0,20 değer kaybetti.

Bitcoin yatırımı

Bu hafta içinde Bitcoin (BTC), yukarı yönlü bir performans sergiledi ve geçtiğimiz haftayı 40-45 bin dolar seviyelerinde geçirdi.

BTC, 2021 yıl sonuna kadar büyük bir ralli yapacağını düşünen yatırımcıları hayal kırıklığına uğratmıştı. 10 Mart 2022’de ADB’nin şubat ayı TÜFE verilerini açıklamasının ardından Bitcoin (BTC) fiyatı, şubat ayında gördüğü seviyelere gerilemişti. Geçtiğimiz haftaya ise 41 bin dolar seviyesiyle giren BTC, 25 Mart Cuma günü 45 bin doları zorladı ancak hafta içini 44.500 dolar seviyesiyle kapattı. Bitcoin, yazının yazıldığı tarih itibariyle 44,45 bin dolar seviyelerinde işlem görüyor.

Geçtiğimiz hafta başından yazının yazıldığı ana kadar BTC, Türk lirası karşısında yaklaşık yüzde 8,66 değer kazandı.

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!