NFT
featured
lider-bitcoin

Bitcoin bir Rezerv Para birimi olarak kullanılabilir

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eski başbakan, Bitcoin doların yerini alacak rezerv para birimleri arasında olabileceğini söyledi.

Kanada’nın 9 yıl boyunca başbakanlığını yapan Stephen Harper, doların yerini alacak rezerv para birimleri arasında Bitcoin ve merkez bankası dijital para birimlerine de yer olabileceğini söyledi.

Yatırım hizmeti Cambridge House’tan Jay Martin ile röportaj yapan Harper, ABD dolarının yerini ancak avro ve Çin yuanı gibi büyük bir para biriminin alabileceğini söyledi.

Diğer yandan Harper, avronun değerinin uzun vadede belirsiz olması ve Çin hükümetinin yuanın değerine ilişkin alabileceği “keyfi önlemler” nedeniyle her ikisinin de güvenilir bir alternatif para birimi olabileceği konusunda endişeli olduğunu belirtti:

“Dünyanın rezerv para birimi olarak doların yerini neyin alabileceğini görmek zor. Altın, Bitcoin ve diğer birçok varlıktan oluşan sepetin yanı sıra insanların rezerv olarak kullandıkları varlık sayısında artış göreceğimizi, fakat ana rezerv para biriminin yine de dolar olacağını düşünüyorum.”

Eski başbakan merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) bir ölçüde kaçınılmaz sonuç olacağını fakat CBDC’lerin dünya genelinde para politikasına tâbi olacağını düşündüğünü ekledi.

Harper, merkez bankalarının finans denetleyicisi yerine “bir tür genel bankacı” gibi davranmasının endişe verici olduğunu ve bunun CBDC’lerin piyasaya sürülmesini etkileyebileceğini söyledi:

“Nihayetinde bir dijital paranız varsa ve merkez bankasının amacı enflasyonu kontrol etmek ve istikrarlı bir para birimi oluşturmaksa, o zaman dijital para bir tür devrimdir. Fakat dijital paralar merkez bankasının rolüne ilişkin çılgın deneyler olduğunu düşündüğüm faaliyetlerin bir parçasıysa, o zaman bu beni son derece endişelendirir.”

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!