featured
bitcoin büyük gün

Bitcoin 50 bin doların üzerinde başladı. Peki sırada ne var?

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Bitcoin (BTC), haftaya yeniden 50 bin doların üzerinde başladı. Peki sırada ne var? Bitcoin fiyat hareketini önümüzdeki günlerde etkileyebilecek dört faktöre göz attı.

Ne yanlış gidebilir?

Yatırımcılar hafta sonu boyunca endişe içinde olsa da, Bitcoin psikolojik olarak büyük öneme sahip 50 bin dolar direncini kırmayı ve bu seviyenin üzerine tutunmayı başardı.

Popüler yatırımcı Pentoshi, “BTC bu seviyeyi geçebilirse, fazla alım satım yapanlar kaybedenler, birikimciler ise kazananlar olacak” diye özetledi.

“6 kat değer kazanmadan önce de bunu söylemiştim. Ne zaman alım satım yapıp ne zaman yapılmayacağını bilin. Tek yapmanız gereken, hiçbir şey yapmamak. Benim stratejim hiçbir şey yapmamak.”

Pentoshi, 2020’nin son çeyreğine bazı atıflarda bulundu ve mevcut piyasa kompozisyonu ile boğa piyasasının başlangıcı arasındaki benzerliklere dikkat çekti.

BTC/USD, şubat ayında 50 bin doları gördüğünde de benzer bir sıçrama yaşamış, fakat desteğe dönüştürerek 64.500 dolara yükselmesi zaman almıştı.

Bu nedenle Pentoshi, Bitcoin yeni bir geri çekilme yaşasa dahi bunun geçici olacağını düşünüyor.

BTC/USD paritesinin 1 günlük mum grafiği

Tüm gözler Fed’in üzerinde

Makro piyasada ise gözler Fed’e çevrildi.

Finans sektörünün önde gelen figürlerinin katılımıyla her yıl düzenlenen Jackson Hole toplantısının bu yıl koronavirüs kaynaklı ekonomik politika değişikliklerine odaklanacağı söyleniyor.

Piyasalar özellikle de varlık satın alımlarında azalma olup olmayacağını ve olursa ne zaman olacağını bilmek istiyor.

Diğer yandan analistler, böylesi bir adımın belirli ölçüde çoktan fiyatlandırıldığını ve yalnızca beklenmedik kararların piyasayı karıştırabileceğini düşünüyor.

Borsalar, söz konusu endişe nedeniyle geçtiğimiz hafta sonu çoktan zayıflık göstermeye başladı.

Geçtiğimiz ay büyük değer kaybeden altın ise kaybettiği değeri büyük ölçüde telafi etti.

Çin boğa piyasasını hızlandırıyor mu?

Bitcoin’in spot fiyat hareketi sizi etkilemede yeterli olmadıysa, ağ esaslarına göz atabilirsiniz.

Hash oranı ve ağ zorluğu, haftalar boyunca iyileşme gösterdikten sonra geçtiğimiz hafta daha da büyük bir toparlanma yaşadı.

Hash oranı, geçtiğimiz pazartesi gününe kıyasla 8 EH/s, yani yüzde 5 artış gösterdi.

Mevcut durumda 121 EH/s olarak ölçülen hash oranı, Çin’in madencilik sektörüne baskı uygulamaya başlamasından önce görülen tüm zamanların en yüksek seviyesine yalnızca 47 EH/s uzakta.

Popüler Twitter hesabı Documenting Bitcoin, “Bitcoin hash oranı, modern tarihin en büyük altyapı taşınmalarından birinin ardından iyileşmeye devam ediyor. Ağ normal faaliyetine devam ederken, Bitcoin madenciliği sektörünün yaklaşık yüzde 45’i başka kıtalara taşınıyor” diye belirtti.

Bitcoin ağı bu süreçte hiç çökmemesine ek olarak, talep kaybı da yaşamadı. Hash gücüyle birlikte zorluk da artarak, tam da planlandığı gibi ağ güvenliğini güçlendirdi ve rekabeti artırdı.

Madencilik zorluğunun önümüzdeki iki gün içerisinde üçüncü kez pozitif düzeltme yaşaması ve bu kez yüzde 9 civarı artması bekleniyor.

Diğer yandan bu yılki halving sonrası ralliyi öncekilerle kıyaslayan bir piyasa yorumcusu, endişe verici bir noktaya dikkat çekti.

Parabolic Trav, “Her ayı piyasasında madencilerin zararına satış yapmaya başlamasından yaklaşık 120-138 bin blok sonra Bitcoin fiyatı pik yaptı” diye belirtti.

“120-138 bin blok, madencilik envanterinin piyasayı çökertecek kadar dolmasına olanak sağlıyor. Bu döngüde Çin, madencilerin erkenden satış yapmasına sebep oldu.”

Çin’in mevcut boğa döngüsünü hızlandırması, ikinci fiyat pikinin beklenenden önce gelebileceği anlamına geliyor.

“Aşırı hırs” geri döndü

Kripto yatırımcıları arasında yeniden “aşırı” duyguları görülmeye başlandı.

Kripto Korku & Hırs Endeksi’nde ibre, bu hafta yeniden “aşırı hırsa” döndü.

Endeks, mevcut durumda 79/100 puanda, yani genellikle büyük fiyat düzeltmelerinin habercisi olan pik noktadan yalnızca 15 puan geride yer alıyor.

Kripto Korkuy & Hırs Endeksi, yalnızca üç hafta önce 42 puan olarak ölçülmüştü.

Kripto Korku & Hırs Endeksi

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!