featured
ethereum ve bitcoin

Bir Ethereum madencilik havuzu daha kapandı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

En büyük dördüncü Ethereum madencilik havuzu olan Beepool, Pekin hükümetinin kararları sonrası kapanma kararı aldı.

Ethereum (ETH) madencilik havuzları arasında en büyük dördüncü isim olan BeePool, Çin’deki yoğun baskının ardından kapanma kararı aldı.

Çin merkezli Ethereum madencilik havuzu salı günü yaptığı açıklamada, “düzenleyici yaptırımlar karşısında” operasyonlarını askıya alacağını duyurdu.

Açıklamanın ardından yeni kullanıcı kaydı ve mevcut kullanıcılar için alt hesapların eklenmesi durduruldu. Madencilik sunucularına erişim, 15 Ekim’e kadar tamamen kapatılacak.

Duyuru, ikinci en büyük Ethereum madencilik havuzu olan SparkPool’un benzer nedenlerle ay sonuna kadar operasyonları askıya alacağı haberlerinden sadece bir gün sonra geldi.

BeePool ve SparkPool madencilik havuzları, Ethereum ağındaki hash oranının dörtte birinden fazlasını oluşturuyor.

Kripto para yaptırımlarının ardından, geçen haftanın sonlarında Çin Merkez Bankasının bir dizi yeni önlem aldığı ve kripto para etkinliğini azaltmak için daha güçlü hamleler yapacağı ortaya çıktı. Tedbirlerle ödeme kanallarının kesilmesi, ilgili web sitelerinin ve mobil uygulamaların kanuna uygun olarak elden çıkarılması hedefleniyor.

Aylardır devam eden madencilik baskısı, pek çok Bitcoin madencisinin de taşınmasına neden olmuştu. Çin hükümetinin odağı şimdilerde Ethereum’a kaymış gibi görünüyor.

Pazartesi günü Guangming medya kuruluşu, İç Moğolistan’ın özerk bölgesindeki yetkililerin bir ihbar sonrasında 10.000 Ether madenciliği makinesine el koyduğunu bildirdi. Madenciler 1.104 kWh elektrik tüketiyordu.

Habere göre, İç Moğol makamları şimdiye kadar 45 sanal para madenciliği projesini durdurdu ve bildirildiğine göre yılda 6,58 milyar kilovat saat elektrik tasarrufu sağlandı. Bunun, iki milyon ton kömüre eş değer olduğu iddia ediliyor.

Madencilik baskısı, ETH fiyatının dün 3.000 doların altına düşmesine neden oldu ve şu anda Ether 2.928 dolardan işlem görüyor.

BeePool dört yıldır faaliyet gösteriyor ve madencilik havuzu şu anda geçen hafta çıkarılan 3.000’den fazla blokla Ethereum madencilik payının yüzde 6,7’sini oluşturuyor.

Madencilik hala kârlı olsa da, Ethereum ağındaki London hard fork işlemi ile ücret yakımının getirilmesi, madencilerin her blok için daha az ödül almasına neden oldu.

Blockchain ağında devam eden Eth2 yükseltmesindeki bir sonraki aşamanın ekim ayında gelmesi bekleniyor. Madenciler, Hisse İspatı (Proof of Stake, PoS) algoritmasına geçilmesiyle daha da dışlanacak.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!