featured
binance-yasaklama

Binance borsasına karşı küresel inceleme kararlarına yenileri ekleniyor

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İşlem hacmi bakımından ön sırada yer alan kripto para borsası Binance, bazı ülkelerde düzenleyicilerin incelemeleriyle karşı karşıya kalmış durumda.

Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Cayman Adaları Para Otoritesi (CIMA), Binance borsasının incelenmesi için düğmeye bastı.

Thai SEC cuma günü yaptığı açıklamada, ajansın Binance aleyhine suç duyurusunda bulunduğunu, ceza prosedürü başlattığını ve dijital varlık işletmesinin lisanssız olarak çalıştığı iddiasıyla soruşturma başlattığını duyurdu. Yetkili, Binance’in web sitesi aracılığıyla “emirleri eşleştirerek veya karşı taraf için düzenleme yaparak veya sistem sağlayarak veya bir anlaşma işlemine girişi kolaylaştırarak” kripto alım satım hizmetleri sağladığını söyledi.

SEC, “Bunu yaparken Binance, Tayland halkını ve yatırımcıları web sitesi veya Facebook Sayfası üzerindeki Binance Thai Topluluğu aracılığıyla hizmetlerini kullanmaya davet etti” dedi. Düzenleyici, daha önce nisan ayında Binance’e bir uyarı mektubu gönderdiğini ve borsanın yazılı bir yanıt göndermesini beklediğini, ancak kripto para borsasının belirtilen süre içinde yanıt vermediğini belirtti.

“Yalnızca yasa kapsamında ilgili lisansları almış olan sağlayıcıların dijital varlık ticareti, takası, saklama, transfer, para çekme veya dijital varlıklarla ilgili herhangi bir işlemle ilgili hizmetleri sağlamasına izin verilir. İhlal edenler yasa kapsamında cezalara çarptırılabilir.”

Thai SEC’in duyurusu, CIMA’nın perşembe günü Binance, Binance Group ve Binance Holdings gibi varlıkların Cayman Adaları içinde kripto para borsası işletmek için “kayıtlı, lisanslı, düzenlemelere uygun veya başka şekilde yetkili” olmadığını resmen açıklamasından sadece bir gün sonra gelmesi dikkat çekti. Düzenleyici, borsada işlem gören kuruluşların hiçbirinin kendi düzenleyici denetimine tabi olmadığını vurguladı.

CIMA; Cayman Adaları’nda faaliyet gösteren Binance’e bağlı başka bir şirketi de araştıracağını belirtti.

Yetkili, Cayman Adaları Şirketler Yasası 2020 kapsamında veya başka bir şekilde Cayman Adaları’nda kurulmuş herhangi bir kripto para şirketinin, ülkenin dijital varlık hizmet sağlayıcıları yasası ile tescil edilmesi gerektiğini ekledi.

Binance sözcüsü, Cointelegraph’a verdiği demeçte, kripto para borsasının “her zaman merkeziyetsiz şekilde çalıştığını” söyledi. Temsilci, Binance’in Cayman Adaları’ndaki kripto para operasyonlarıyla ilgili raporları reddetti ve şunları ekledi:

“Cayman Adaları yasaları kapsamında, yasaların izin verdiği ve kripto para borsası ticareti faaliyetleriyle ilgili olmayan faaliyetler gerçekleştiren tüzel kişiliklerimiz var.”

Büyük bir küresel borsa olarak Binance, kripto para birimi işlemlerini yürütmek için doğru yargı alanını bulmakta zorlanıyor. 2017’de kripto para ticaretini yasaklamadan önce Çin’de kurulan Binance, yurt dışına taşındı ve bildirildiğine göre Şubat 2020 itibarıyla Cayman Adaları ve Seyşeller’de yer alıyor.

Binance’in dünya çapında birden fazla varlığa sahip olduğu biliniyor ve daha önce merkezinin Malta’da olduğu bildiriliyordu. Geçen şubat ayında Malta Finansal Hizmetler Kurumu, Binance’in ülkede faaliyet göstermesini asla onaylamadığını söyledi.

Birleşik Krallık, Japonya, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri gibi hükümetlerin borsa operasyonlarını yakından takip etmeye başladı. Binance’in dünya çapındaki faaliyetlerine yönelik baskı da artıyor. Perşembe günü yayımlanan Bloomberg raporuna göre, Singapur Para Otoritesi, ana şirketi dünya çapındaki düzenleyiciler tarafından incelenirken Binance Asia Services’in lisans başvurusunu incelemeyi planlıyor.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!