NFT
featured
bigmac index ve bitcoin

Big Sat Index tarihi seviyeye erişti

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

1 Bitcoin ile kaç Big Mac hamburger alındığını hesaplayan Big Sat Index tarihi seviyeye erişti.

Bitcoin Big Mac endeksi tarih yazdı! 1 BTC kaç Big Mac satın alıyor?

Bitcoin (BTC) fiyatı yükseldikçe, altının alım gücünü geride bırakmaya devam ediyor. Ancak kripto para şimdilerde başka bir ölçü biriminde de tarih yazıyor.

Zincir üstü analiz hizmeti Ecoinometrics’ten elde edilen verilere göre, “Big Sats Index” adı verilen, Amerika Birleşik Devletleri merkezli fastfood zinciri McDonald’s’ın Big Mac fiyatının Bitcoin fiyatına kıyası 17 Mart tarihinde rekor seviyeye ulaştı.

Big Mac fiyatı, tarihte ilk kez 10.000 Satoshi’nin altına indi.

Hazmetmesi zor: Bitcoin, itibari parayı solluyor

Big Sats Index, The Economist’in ünlü Big Mac endeksine dayanarak oluşturulan bir maliyet hesabı. Orijinal Big Mac Endeksi 1986’da doğmuştu. Bu yeni çeşidi ise Bitcoin fiyatının enflasyon karşısındaki duruşunu görmek için geliştirildi.

Saifedean Ammous’un “Bitcoin Standardı” isimli kitabında iddia ettiği gibi, hem trilyon dolarlık forex piyasası hem de beslenme açısından tartışmalı hamburgerin yükselişi, altın standardının terk edilmesinin ve arz limiti olmaksızın paranın benimsenmesinin ve bunun sonucunda ortaya çıkan arzunun sonuçları olarak görülüyor.

Big Sats Index grafiği. Kaynak: Ecoinometrics/ Twitter

Ecoinometrics, 60.000 dolar civarında olan Bitcoin’in 10 bin 402 Big Mac satın alabildiğini, tek hamburger için 9.614 Satoshi’nin gerekli olduğunu söylüyor.

Buna karşılık, Mart 2020’de yaşanan çöküşte kısa süreliğine Big Mac’in maliyeti 100.000 Satoshi’nin üzerine çıkmıştı. 2016 yılında ise 1 Big Mac fiyatı 1 milyon Satoshi’ye denk geliyordu.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!