featured

Belçikalı Banka Kendi Kripto Parasını Test Ediyor

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bankadan yapılan açıklamaya göre, KBCcoin adı verilen kripto para, bankanın müşterileriyle etkileşim stratejileri geliştirmesine, platformunu tanıtmasına yardımcı olacak.

KBC Coin Neredeyse Hazır

Belçika’nın en büyük sigorta ve bankacılık şirketlerinden biri olan KBC, dijital varlıklara yaklaşımını değiştirdi ve kendisi için dijital varlık ortaya koydu. Banka, duyuruyu bankacılık uygulamasına dahil olan sanal asistan ‘Kate’in ilk aylarının tanıtımı sırasında paylaştı. KBC Coin şu an halka açık değil, ancak zaten özel bir ortam aracılığıyla test aşamasında olduğu bilgisine yer verildi. Banka, projenin yol haritasıyla ilgili ayrıntılara pek yer vermese de yakın zamanda bu parayı müşterilerinin hizmetin sunmayı planlıyor.

Projenin düzenleyici çerçevesine ve ekonomik özelliklerine ek olarak, KBC kripto para biriminin teknolojik ve gizlilik konularına odaklanmış durumda. Belçikalı bir yerel gazete olan De Morgen’e görüşlerini bildiren bankanın CEO’su Johan Thijs, müşterilerinin kimliğini korumak için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Thijs ayrıca, kullanıcılarına verileri üzerinde tam kontrol sahibi olmalarını sağlayan bir platform vermek istediklerini de belirtti.

 Sadece Bankanın Altyapısında Çalışacak

KBC Coin’in yalnızca bankanın altyapısı ile çalışacağını bu yönüyle de diğer kripto paralardan ayrılacağını dile getiren Thijs, bu nedenle geleneksel kripto para birimlerinin özelliği olan vahşi fiyat dalgalanmalarına maruz kalmayacağını belirtti. Johan Thijs sözlerine şöyle devam etti:

“Bu jeton başlangıçta sadık müşteriler tarafından kazanılabilir ve ek hizmetlere harcanabilir… Madeni para kapalı bir sistemde olacaktır. Bu bir ‘kapalı döngü para birimi’. Yani dünyayı dolaşıp her yerde ödeme yapmanızı sağlayan euro gibi bir para birimi değil. Belli bir ortamda, örneğin müşteri ortamında kullandığımız dijital bir para birimi.’

Altyapı Kripto Ancak Kendisi Farklı

Kripto paralar konusunda yıllardır süregelen bir duruşu bozmak istemeyen ancak gelişmelerden de uzak kalmanın doğru olmayacağını düşünen banka için bu düşünce büyük önem taşıyor. 2015’te bile, bitcoin ve ICO’ları kamuoyunun gündemine getiren kripto patlamasından çok önce, KBC Bank müşterilerini bitcoin ve diğer kripto para birimleri ticaretiyle ilgili riskler konusunda uyarıyordu.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!