a
r
r

Bank of America Blockchain Ağına Katılıyor

Amerika Birleşik Devletleri’nin köklü bankalarından olan Bank of America, bankacılık işlemlerini hızlı bir şekilde sonuçlandırmak için blockchain teknolojisinden yararlanacak.

Paxos’un blockchain ağına katılan banka, dün yaptığı açıklama ile özellikle hisse senedi gibi uzun süren işlemleri dakikalar içerisinde yapmayı planlıyor. Bu değişiklikle birlikte bankanın eskimiş sisteminde zaman zaman günler süren işlemler hızla hallolacak.

İsviçreliler ve Japonlar Bu Sistemi Kullanıyor

İsviçre’nin finans şirketi Credit Suisse ve Japonya’nın devlerinden olan Nomura Holdings tarafından hali hazırda kullanılan bu sistem artık Bank of America’da da kullanılacak. İddialara göre, bankanın birkaç aydır sistem üzerinden denemeleri yapılıyordu ve başarılı sonuçlar elde edilmesi sonucunda somut adım atıldı. Kurumun finansman ve takas başkanı Kevin McCarthy’ye göre, bankanın müşterilerine bu hizmeti sunabilmesi için sertifikalı bir takas kurumu olması gerekiyor.

Paxos’u tercih etmelerinin nedenini de açıklayan McCarthy, şirketin çok yönlü olduğunu ve maliyet tasarrufu sunduğunu söyledi. Ticaretle aynı zamanda veya aynı gün gerçekleşen bir anlaşmaya atıfta bulunan McCarthy, Paxos Uzlaşma Hizmetine katılmanın bankanın ödeme döngüsünü T+0’a indirmesine yardımcı olacağını belirtti. Bunun, BofA’nın bir gecede yayınlamak zorunda kalacağı teminatı serbest bırakmasına ve dolayısıyla büyük tasarruflara yol açmasına yardımcı olacağını da sözlerine ekledi.

Eski Sistemler Rafa Kalkıyor

Paxos ve Bank of America arasında oluşan bu iş birliği ile bankanın eski sistemleri de rafa kalkıyor. Ağır ve geç çalışan sistemler yerine daha aktif ve hızlı işlem yapabilen, bunun yanı sıra güvenli olan teknoloji tercih ediliyor.

Paxos tarafından açıklama yapan CEO Chad Cascarilla, daha fazla firma yerleşim sistemine geçtikçe, Depository Trust & Clearing Corp.’un (DTCC) hisse senedi piyasalarındaki 50 yıllık hakimiyetinin sona erebileceğini düşünerek önemli bir risk altında olacağını söyledi. Şu anda, aynı gün sonuçlanan işlemler saat 11: 30’a kadar DTCC tarafından kaydediliyor. Bu nedenle, bu sistem belirli bir günde işlem gören tüm hisse senetlerinin neredeyse% 75’ini kaçırıyor. Bu sorunu ortadan kaldırmak için çalışan Paxos, Ethereum altyapısını kullanarak oluşturduğu blockchain sisteminde süreleri en aza indirmek için uğraşıyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

r
r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.