featured

Avustralya’dan Kriptoya Dolaylı Vergi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dijital varlıklara sahip olan ve bundan kar elde eden vatandaşlarını bildirim yapmaya çağıran Avustralya Vergi Dairesi bu zincirin son halkası oldu.

600 Bin Avustralyalı Yatırım Yaptı

Avustralya Vergi Dairesi (ATO), Avustralyalıları kripto para ticaretinden elde edilen her türlü kârı doğru bir şekilde bildirmeye çağırıyor. Bu nedenle, kripto para biriminin vergiden muaf olduğu veya yalnızca fiat para birimine geri dönüştürüldüğünde vergilendirilebilir olduğu efsanesini çürütüyor. ATO’ya göre, son zamanlarda 600 binden fazla Avustralyalı kripto para birimine yatırım yaptı.

ATO’nun komiser yardımcısı Tim Loh, kriptonun hala yanlışlıkla bir varlık yerine bir para birimi gibi muamele gördüğünü söyledi. Vergi dairesi ile işbirliği yapan borsalar ve bankacılık kurumları sayesinde ATO, kripto para birimine yatırım yapanların farkındadır.

Loh, “(Biz) para izini vergi mükellefine kadar takip ediyoruz ve bunu kripto para borsalarıyla veri eşleştirme profilleri olan ATO aracılığıyla yapıyoruz ve bize bu bilgileri sağlıyorlar ve bu bilgileri insanların vergi beyannameleriyle eşleştirmek için kullanıyoruz” dedi .

Kriptodan Elde Edilen Kar Diğerlerinden Farklı Değil

Tim Loh, dijital para biriminden elde edilen kazançların, hisseler gibi diğer yatırımlardan elde edilen kazançlardan farklı olmadığını açıkladı. Fiat parası satın alan, satan ve takas eden veya bir kriptoyu diğeriyle takas eden yatırımcılar, sermaye kazancı vergisine (CGT) tabi olacak. Bunun rapor edilmesi gerekecek.

En az 12 ay boyunca dijital para birimine sahip olmak, sermaye kazancı olması durumunda CGT indirimine hak kazanabilir. ATO, kripto para biriminin sınırlı durumlarda kişisel kullanım varlığı olabileceğini söyledi.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!