featured
avax coin nedir

Avax Coin yani Avalanche Nedir

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avalanche (AVAX) coin, Avalanche platformunun yerel token’ıdır ve esas olarak ağı güvence altına almak, operasyonel ücretler için ödeme yapmak, eşler arası transferler ve Avalanche platformunda yeni ağlar oluşturmak için kullanılır.

AVAX coin Binance, AVAX coin al, Avax coin nasıl alınır, Avax token nasıl alınır, AVAX Coin, AVAX” gibi konuları bu yazımızda bulabilirsiniz.

AVAX, Avalanche ağını güvenceye alan ve platform üzerinde yeni ağlar meydana getirilmesine olanak sağlayan coindir.

Avalanche’ın bir sahibi yoktur. Stephen Buttolph, Amani Moin, Kevin Sekniqi ve Emin Gün Sürer bu teknolojinin mimarları olsa da, Avalanche bir kişi veya grubun kontrolünde değildir. Avalanche yönetim olarak bir topluluğa bağlı çalışmamaktadır herkes söz sahibi olacak şekilde dizayn edilmiş bir platformdur.bu da yüksek oranda merkeziyetsizliği işaret etmektedir. Avalanche kendi para birimi olan AVAX ile değerleri transfer etmek ve takas işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlar. Avalanche üzerinde kendi platformunuzu ve merkeziyetsiz uygulamalarınızı kurabilirsiniz.

Avalanche akıllı sözleşmelerin kendi üzerinde kurulmasına da olanak tanımaktadır. Avalanche iş kanıtı (PoW) ile güvenliği sağlanan bir zincir değildir. Avalanche, genel anlamda birikim kanıtı (PoS) mekanizmasını benimsemiştir. Yani, ekoloji dostudur; düşük enerji maliyetine sahiptir ve zincirin güvenliğine yönelik saldırılara kapalıdır. Avalanche herhangi bir dijital paranın paydaşlar arası uzlaşma (consensus) modeline sahip değildir. Mevcut dönemde yaygın olan Nakamoto uzlaşma modeli ve Klasik uzlaşma modellerinin aksine Avalanche, Snow* adı verilen bir uzlaşma modeline sahiptir.

Doğrulama işlemlerini sağlayan alt ağlar sayesinde zincirin işleme düzeneklerini daha hızlı ve güvenilir hale getirir. Avalanche yüksek işlem hızına sahiptir. Bitcoin için saniyede 7 işlem, Ethereum için saniyede 14 işlem yapılabiliyorken AVA ile saniyede 6500 ve üzeri işlem yapılabilmektedir. Avalanche ölçeklenebilme özelliğine sahip olduğu bilinmektedir bu sayede aynı anda güvenilir, hızlı ve düşük maliyetli işlemlerin gerçekleşmesine olanak tanımaktadır. Avalanche, Proof of Stake mekanizmasını benimsemektedir. Ekoloji dostudur, düşük enerji maliyetine sahiptir ve zincirin güvenliğine yönelik saldırılara kapalıdır.

Avalanche ağının %51 oranın da saldırılara karşı dayanaklı olduğu ifade edilmektedir. Avalanche değerini korumaya yönelik olarak ortaya çıkarılmıştır. Avalanche üzerinde gerçekleşen işlemler de işlem ücreti alınmaktadır ancak alınan ücretler daha sonra tekrar dolaşıma sokulmaz yakılarak imha edilir. Bu durum AVAX toplam arz miktarını azaltılmasına neden olmaktadır. Toplam arzdaki bu azalma oluşacak taleplerin fazlalığıyla birlikte AVAX’ın değerinin artmasına olanak sağlamaktadır. AVAX zaten sınırlı arz sağlanacak şekilde ortaya çıkarılmıştır. Hâlihazırda toplam dolaşıma çıkarılan AVAX ayısı 360.000.000 miktarında bulunmaktadır, maksimum arz miktarı 720.000.000 olarak ayarlanmıştır.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!