featured

Arjantin’de 9 Fintech Firmasına Kripto Soruşturması

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BCRA tarafından dün yapılan açıklamada, şirketlerin mevduatları izinsiz olarak kripto paralara dönüştürüldüğü iddiası yer aldı. Alınan bu kripto paralar müşterilerinin isteklerini yerine getirmek ve yatırımlarını finanse etmek için kullanıldığı ise bir diğer iddia olarak açıklamada yerini aldı.

Soruşturma Önümüzdeki Hafta Sonuçlanacak

Bilindiği üzere Arjantin’de kripto paralar ile ilgili işlem yapmak için izin almak, dolayısıyla lisans hakkını elde etmek gerekiyor. Ancak bu firmaların ilgili kurumlardan izin almadan kripto para konusunda bir adım atmaları ve tespit edilmesi BCRA’yı harekete geçirdi.

BCRA tarafından 9 şirkete açılan soruşturma önümüzdeki hafta sonuçlanacak. Merkez bankasının sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, 9 şirketin bilgilendirme süreci içerisinde olduğu, açılan soruşturmanın ise önümüzdeki hafta sonuçlanacağı bilgisine yer verildi. Şirketler ile ilgili usulsüzlük bulunursa kurumlara ciddi cezalar gelebilir.

Sözcü, söz konusu şirketlerin, kullanıcılara kripto para yatırmak için faiz teklif eden şirketler olduğunu söyledi. Merkez bankasının açıklamasına göre, BCRA, finansal kuruluşlar kanunu aracılığıyla, bir kişi veya şirketin finansal aracılık görevi yaptığından şüphelenildiğinde bilgi talep etme yetkisine sahip. İşletme, faaliyetin derhal ve kesin olarak durdurulmasını emredebilir ve yaptırım uygulayabilir.

Gelişmeler ışığında bu firmaları zor günler bekliyor olabilir. BCRA soruşturmasında herhangi yasadışı bir durum tespit edilirse ciddi cezalarla karşılaşacaklar. Soruşturmalarda yetkisiz mali aracılık olduğuna dair kanıt bulunursa, BCRA, bir yıldan dört yıla kadar hapis, iki ila altı kat arasında para cezası ve faaliyetten men cezası belirleyen Arjantin Ceza Kanununun 310. maddesine dayanarak suç duyurusunda bulunacak. Arjantin’de altı yıla kadar.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!