featured
Senato'nun ABD'nin altyapı yasasına

ABD: Tartışmalı kripto para vergi yasasını salı günü oylamaya sunucak

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Senato’nun ABD’nin altyapı yasasına eklenmesi planlanan ve çok tartışılan kripto para vergi hükümlerine ilişkin tartışmalar sona erdi. Yasa tasarısının değişiklik yapılmamış versiyonu, salı günü oylamaya sunulacak.

Compound Finance Genel Danışmanı Jake Chervinsky, 9 Ağustos tarihli gönderisinde Senato’nun söz konusu hükümlere dair tartışmaların sona ermesi yönünde oy verdiğini ve salı günkü nihai oylamaya kadar tartışma yapılmayacağını açıkladı.

Söz konusu hükümler, dijital varlıkların vergilendirilmesini genişleterek, altyapı finansmanına 28 milyar dolar daha gelir elde etmeyi öngörüyor. Buna ek olarak, “aracı” olarak değerlendirilen tüm kripto şirketlerinin üçüncü taraflara ilişkin daha geniş kapsamlı raporlama yapması gerecek.

Diğer yandan Chervinsky, Senato’nun nihai oylamadan önce yasa tasarısında değişiklik yapılması yönünde oy kullanabileceğini de ekledi.

Yasa tasarısında “kripto aracılarının” tanımlanması için kullanılan kapsamlı dil, kripto piyasasında şok etkisi yarattı. Analistler, üçüncü taraflara dair herhangi bir kişisel bilgi toplamamalarına rağmen madenciler, stake yapanlar, diğer ağ doğrulayıcıları ve yazılım geliştiricilerinin de raporlama gerekliliğine tâbi olabileceğinden endişe ediyor.

Kripto topluluğu, mevcut durumda Senatör Pat Toomey, Rob Wyden ve Cynthia Lummis tarafından teklif edilen ve madenciler, doğrulayıcılar ve yazılım geliştiricilerini “aracı” tanımlamasından muaf tutacak değişikliği destekliyor. Ne var ki kanun yapıcıların büyük çoğunluğu; Rob Portman, Mark Warner ve Kyrsten Sinema tarafından teklif edilen ve yalnızca madenciler, hisse ispatı doğrulayıcılar ve cüzdan sağlayıcılarını yasadan muaf tutacak değişikliği destekliyor.

Senato’nun salı günü yasa tasarısını kabul etmesi halinde, tasarının kanunlaşması için Temsilciler Meclisi’nin de onayını alması gerekecek.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!