featured

ABD, Kripto Havaleye Şart Getirdi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Vergi uyum önlemleri yasası kapsamında değerlendirilen ve kripto para birimlerini de içine alan bir düzen getirmeyi amaçlayan Oval Ofis, 10 bin dolardan fazla olan kripto havaleleri İç Gelir Servisi (IRS)’ne bildirme şartı getirdi.

2 Trilyon Dolarlık Kripto Endişe Yarattı

ABD Hazine Bakanlığı, kripto paraları son dönemlerde sıkı takibe aldı. Özellikle başkanlığa Joe Biden’ın seçilmesi ile birlikte bakanlık bünyesinde Bitcoin başta olmak üzere pek çok kripto varlık gözetim altına alındı. Yaklaşık değerleri 2 trilyon dolara çıkan paraların hükümet cephesinde endişe yarattığı biliniyor.

Amaç Kayıt Dışı Olmayı ve Yasadışılığı Önlemek

Vergi sistemi kapsamında değerlendirilen ve özellikle kayıt dışı kazancı önlemek amacıyla getirilen bu şart, aynı zamanda kripto paraların yasadışı faaliyetlerin düzenlenmesi için kullanılmasını da önleyecek. Bilindiği üzere kripto varlıklar uzun zamandır yasadışı birçok ürün ve hizmet temin etmek için kullanılıyordu. Alınan bu karar ile 10 bin dolardan yüksek meblağa gelecek her transfer için ABD’ye bağlı IRS’e bilgi gidecek.

Hazine raporunda ayrıca şu bilgilere yer verildi:

“Başkanın önerisinin IRS için kripto varlıkların büyümesini ele alması için ek kaynaklar içermesinin nedeni budur” diye devam ediyor. “Bugün işletme gelirinin nispeten küçük bir bölümünü oluşturmasına rağmen, kripto para birimi işlemlerinin, özellikle geniş tabanlı bir finansal hesap raporlama rejiminin varlığında önümüzdeki on yılda önem kazanması muhtemeldir.”

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!