NFT
featured

2022’nin en düşük aylık NFT hacmi gerçekleşti

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Nansen’in NFT analizi, NFT piyasası gerileme döngüsünün arkasında yatan rakamlara odaklanıyor.

Blockchain analitik hizmeti Nansen, NFT’lerin son üç aydaki piyasa hareketleri ve performansını inceleyen 2022’nin ikinci çeyrek NFT Endeksleri Raporu’nu yayımladı.

Rapor, Ethereum tabanlı hacim ve işlem metriklerinin yanı sıra piyasa değeri de dahil olmak üzere yazılı kanıtlarla NFT ayı piyasasına katkıda bulunan temel faktörleri tanımlıyor ve belirliyor.

Aylık bir zaman diliminde haftalık olarak ölçülen Ethereum üzerinde NFT hacim istatistiklerinin bir analiziyle başlayan rapor, Haziran ayının 2022’nin en düşük rakamını kaydettiğini ortaya çıkardı.

OpenSea, LooksRare, Mints, X2Y2, 0x ve CryptoPunks’un da dahil olduğu altı pazarda hesaplanan NFT alanı, ekonomik düzeyde haziran ayı boyunca önemli bir değer kaybı yaşayarak haftalık işlemler yaklaşık 600 bin Ether (ETH)’ye kadar düştü.

Geçtiğimiz nisan ayında ise yaklaşık 900 bini yalnızca OpenSea’da gerçekleşen haftalık yaklaşık 1,3 milyon ETH hacmi kaydedilmişti.

Mevcut kısa-orta vadeli gerileme ortamına rağmen geri dönen aylık kullanıcıların ve ilk kez satın alanların grafiklerindeki artışa bakıldığında, uzun vadeli olumlu işaretler ve bazı güvenceler beliriyor.

Şubat ayında 55 bin seviyesindeki geri dönen aylık kullanıcı sayısı, mayısta 35 bine düştükten sonra haziranda ise bir kez daha yaklaşık 48 bine yükseldi.

Öte yandan ilk kez satın alan alıcılar ise bu yıl mart ayından beri 5 bin kullanıcı seviyesinde nispeten istikrarlı kalarak, Ethereum’daki NFT’lere karşı ilginin devam ettiğini gösteriyor.

NFT alanındaki endeksleri değerlendiren rapor, “2022’nin ikinci çeyreğinin sonunda Gaming NFT’leri haricinde endeksler, ETH cinsinden ölçüldüğünde haziran ayında bir sıçrama kaydetti,” ifadelerini kullandı.

Blue Chip-10, Social-100 ve Metaverse-20, Haziran ayı boyunca en yüksek performans gösteren NFT ETH endeksleriydi ve hatta ikincisi, endeks puanlama sisteminde 1.000’i geçti.

Nansen, haziran ayı boyunca endeks performansındaki bu hafif artıştan sonra, “NFT trendinin tersine dönmesi, genel kripto para piyasasından daha erken başladı. NFT piyasasında riskten kaçınma hissi hâlâ oldukça belirgin ve sınırlı likidite de bu yükseliş trendinin devam edemeyeceğine işaret ediyor,” cümlelerini kurdu.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!