featured

20 milyon dolarlık Blockchain araştırma girişimi başlıyor

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Üniversite, Mike Novogratz ve Joe Lubin’in de dahil olduğu dört mezununun yaptığı bağışla beraber blockchain teknolojisine yönelik yeni araştırmalara başlıyor.

ABD’nin en çok bilinen özel üniversitelerinden Princeton Üniversitesi, blockchain teknolojisi aracılığıyla ‘toplumsal gücün merkeziyetsizliği’ni incelemek için bir girişim başlattı.

Bloomberg’in paylaştığı habere göre üniversitenin başlattığı Venture Forward kampanyasına yapılan bağışların toplamı 20 milyon dolara ulaştı. Katkıda bulunanlar arasında Princenton üniversiteden mezun olan Fortress Investment şirketinden Peter Bridger, Ethereum kurucu ortağı Joseph Lubin, Pantera Capital CEO’su Daniel Morehead ve Galaxy Digital şirketinden Mike Novogratz isimleri vardı.

Girişim, modern teknolojinin, özellikle de blockchainin sosyal kurallarla nasıl etkileşime girebileceğini ve değiştirebileceğini incelemek üzere tasarlandı. Üniversitenin cuma günü yayımladığı videoda, kripto para ve blockchainle ilgili “fırsatları ve zorlukları anlama konusunda henüz çok erken bir aşamadayız” ifadelerine yer verildi.

“Bu girişim, blockchain ve diğer teknolojilerin fayda ve tuzaklarının yanı sıra toplumsal gücün merkezini bozma potansiyelini anlamak amacıyla farklı disiplinlerdeki akademisyenleri bir araya getirecek.”

Princeton’ın Venture Forward girişimi, katılım oluşturmak, üniversite için hayırsever desteği aramak ve üniversitenin tanımlayıcı ilkelerini ve bunların dünya çapındaki etkilerini paylaşmak amacıyla başlatılan bir katılım ve bağış toplama kampanyasıdır.

Üniversite, merkeziyetsizlik konusuna odaklanmalarının üç tane çalışma alanında büyümeyi teşvik edeceğine inanıyor. Üniversite’nin paylaştığı resmi bir yazıda bu girişimin, blockchain ve ilgili teknolojilerin arkasındaki temel mühendisliğin anlaşılmasının yanı sıra finans, oylama, haberler ve blockchainin başka yerlerdeki yeni kullanımlarının keşfedilmesi ve bu tür teknolojilerin toplum üzerindeki potansiyel etkisinin belirlenmesi konularında yardımcı olacağı belirtildi.

Princeton üniversitesi Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Okulu, 2019’dan beri Blockstack PBC yönetim kurulunda yer alan Profesör Jaswinder Pal Singh liderliğindeki yeni girişimin çalışmalarını üstlenecek. Üniversiteden yapılan açıklamaya göre Singh, blockchainin maksimum fayda ve minimum zararla sonuçlanabileceğini belirlemek için son derece işbirlikçi bir araştırma yaklaşımını benimsiyor.

Singh, bilgisayar bilimcilerinin, birbirine güvenmeyen dağıtılmış bir dizi varlık arasında fikir birliğine nasıl ulaşılacağını bulmak için zorlu bir süreçle karşılaştığını belirtti. Singh ayrıca Bitcoin (BTC) bu sorunu önemli ölçüde çözmüş olsa da merkeziyetsizliğin, toplum için yeni bir dönüm noktası olabileceğini de sözlerine ekledi.

“Güvenin merkeziyetsizliği, dünya çapındaki ağ kadar güçlü ve dönüştürücü olabilir. Mevcut sistemleri dönüştürebilir ve bugün hayal bile edemediğimiz yeni uygulamalara yol açabilir.”

Princeton Üniversitesi geçtiğimiz haftalarda da blockchain sektöründeki çalışmalarına bir yenisini daha eklemişti. Haberimizde Metaverse ve NFT projesi Radio Caca (RACA) ve Princeton’s Blockchain Society yeni bir ortaklık kurdu.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!